خطر در کمین 14 میلیون شغل صنعت گردشگری

صنعت سفر و گردشگری در حال حاضر 266 میلیون شغل در سراسر جهان را به خود اختصاص داده و پیش بینی می شود این رقم تا سال 2024 به 347 میلیون شغل افزایش یابد. همچنین این صنعت در سال 2014 میلادی 7 هزار میلیارد دلار از اقتصاد جهانی را به خود اختصاص داد که طبق پیش بینی این رقم در سال 2024 به 11 تریلیون دلار خواهد رسید.

این تحقیق که برای اولین بار به مقیاس مطلق چالش منابع انسانی از لحاظ کمی و همچنین کمبود بالقوه مهارت براساس چشم‌انداز سال 2024 سفر و گردشگری جهانی پرداخته است حاکی از آن است که میزان اشتغال‌زایی صنعت سفر و گردشگری بر اساس رقم پیش‌بینی شده در سال 2024 با 4 درصد کاهش همراه خواهد بود.

46 کشور که در مجموع 80 درصد از اشتغال و تولید ناخالص ملی صنعت سفر و گردشگری جهانی را به خود اختصاص می‌دهند در این تحقیق بررسی شده‌اند و نشان از آن دارد که این صنعت برای دستیابی به چشم‌انداز 10 سال آینده خود با کمبود جدی فرد مناسب در شغل مناسب و با مهارت کافی روبه‌رو است.

همچنین این تحقیق نسبت به هزینه اقتصادی بسیار بالا در 10 سال آینده هشدار می‌دهد که بر اساس آن تأثیر کلی خلأ استعداد و ناکارآمدی می‌تواند منجر به از دست رفتن 14 میلیون شغل و 610 میلیارد دلار در تولید ناخالص ملی شود و اشتغال‌زایی این صنعت در مقایسه با پیش‌بینی‌ها تا سال 2014 با 4 درصد کاهش روبرو خواهد بود.

چالش‌های منابع انسانی در صنعت سفر و گردشگری به مشکل قابل ملاحظه‌ای بالاتر از سایر بخش‌هاست و از میان 46 کشور مورد مطالعه، 37 کشور با کمبود استعداد در این حوزه در 10 سال آینده روبرو خواهد بود.

سفر و گردشگری یکی از بزرگترین بخش‌های اقتصادی جهان است که به ایجاد اشتغال، رشد اقتصاد و رفاه کمک می‌کند. این بخش برای جوانان و زنان که اغلب بخش به حاشیه رانده شده جامعه هستند و سایر بخش‌ها با فرصت‌های شغلی کمتر، اشتغال‌زایی می‌کند.

منبع: ایسنا

/ 0 نظر / 17 بازدید