سنگاپور؛ گران‌ترین شهر جهان؛ استانبول در لیست نیست

براساس اعلام واحد اطلاعات اکونومیست سنگاپور برای دومین سال متوالی عنوان گران‌ترین شهر جهان را به دست آورد. به گزارش بلومبرگ، در فهرست «هزینه‌های زندگی در سراسر جهان  2015» که توسط واحد اطلاعات اکونومیست منتشر شد، سنگاپور با پشت سر گذاشتن شهرهای پاریس، اسلو، زوریخ و سیدنی عنوان گران‌ترین شهر جهان را به خود اختصاص داد. سنگاپور که به لحاظ اندازه از نیویورک کوچک‌تر است، در سال‌های اخیر شاهد رکورد افزایش قیمت مسکن بوده است.

سیستم مجوز خودرو نیز موجب شده است قیمت خودرو در سنگاپور از  دیگر کشورها گران‌تر باشد. براساس این گزارش هنگ‌کنگ و سئول از دیگر شهرهای آسیایی هستند که درمیان ده شهر گران‌ جهان قرار دارند. این در شرایطی است که کاهش ارزش ین و تنزل قیمت‌ها موجب شده است که شهرهای توکیو و اوزاکا در رتبه پایین‌تری نسبت به شهرهای هنگ‌کنگ و سئول قرار بگیرند. از سوی دیگر، با توجه به افزایش ارزش فرانک سوئیس در برابر یورو، با نرخ امروز ارز، زوریخ و ژنو گران‌ترین شهرهای جهان خواهند بود.

براساس گزارش واحد اطلاعات اکونومیست شهرهای کراچی و بنگالورو (بنگلور سابق) ارزان‌ترین شهرهای جهان به شمار می‌روند. از ده شهر ارزان جهان، شش شهر در آسیا قرار دارند.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

/ 0 نظر / 20 بازدید